Parolamı Unuttum
Lütfen mesajlarımızı yazarken yazım kurallarına uymaya ve Türkçemizi düzgün kullanmaya özen gösterelim.
Locto
 Türkiye'nin Flüt Sitesi Flütçü.Net - Forum » Flüt » Flüt Marka ve Modelleri » Locto
Mesaj icon Konu: Karşılaştırma: Locto CNF8001 ile Yamaha YFL211 Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Sayfa   2 Sonraki >>
Yazar Mesaj
Volkan
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi
Simge
Site Doktoru

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 2724
Alıntı Volkan Cevaplabullet Konu: Karşılaştırma: Locto CNF8001 ile Yamaha YFL211
    Gönderim Zamanı: 27.09.07 Saat 23:33
Karşılaştırma: Locto CNF8001 ile Yamaha YFL211

Bildiğiniz gibi 7 ay gibi bir süredir Locto ile çalışıyorum. Geçen hafta bir yakınımdan yaklaşık 3 yıllık, kullanılmış ancak iyi durumda bir Yamaha YFL211 aldım (satınalmadım; devraldım diyelim).  Bir haftadır sadece 211 ile çalışıyorum ve bu sürede tespit ettiğim farklılıklardan yola çıkarak bir karşılaştırma yazısı yazmak istedim. Umarım özellikle hevesle yeni flüt almak isteyen ancak bütçe sorunu yaşayanlara fikir verir bu karşılaştırmam.

1. Mekanik olarak 211'in kalitesi daha ilk bakışta belli oluyor. 211'in parçalarının kesiminden, ağızlığın başlığa monte edilişinden bile fark hissedilebiliyor.

2. Locto'nun dış kaplaması daha parlak ve canlı; 211'in dışı daha mat bir gümüşî.

3. 211'de sesleri elde etmek son derece kolay diyebilirim, Locto'daki gibi yorulmuyorsunuz temiz bir ton elde etmek isterken. Düzgün şekilde üflemeniz yeterli. Mesela 2.oktavda üfleme hızınız birazcık düşse Locto'da hemen 1.oktava kayıp zırıltılı birşeyler çıkartırken 211'de halen temiz ses alabiliyorsunuz. BENCE YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN EN ÖNEMLİ FARK BURADA.

4. Birinci oktav Do ve Re Locto'da imkansıza yakınken (benim için böyle en azından, ustası için öyle olmayabilir) 211'de rahat bir şekilde elde edilebiliyor.

5. Üçüncü oktavdaki notaları da 211'de daha rahat ve stabil bir şekilde çıkarabiliyorsunuz, Locto'da bunun için epey uğraşmak (kaba ifadesiyle kasmak) gerekiyor.

6. İkinci oktav seslerin elde edilişinde çok ciddi bir fark yok, Locto'da da nispeten bu oktav rahat çıkabiliyor. Ama 211 kesinlikle daha rahat.

7. Ton ya da ses rengi olarak ele alırsak Locto biraz daha parlak bir renge sahipken 211 daha buğulu bir tona sahip. Hangisi güzel derseniz ben ikisini de beğeniyorum. İkinci oktavda Locto'nun ses rengi bazen daha hoş bir duygu veriyor.

Şimdilik bu kadar. Zamanla yeni keşiflerim olursa onları da eklerim.

Özet ve sonuç olarak eğer bu kadar fark edeceğini bilseydim biraz daha para biriktirirdim ve Locto yerine hiç olmazsa Yamaha'nın en ucuz modelini alırdım. Evet, 2 hatta 3 kat fiyat farkı var ama "neden olmuyor, neden bu sesi çıkartamıyorum, nerede yanlış yapıyorum" diye çırpınmazdım.  Yamaha'da ses çıkmıyorsa gerçekten beceremiyorum demektir ama Locto'da yapısal olarak engeller var.

"Belki vazgeçerim"  düşüncesiyle "önce ucuzundan başlayalım" diyerek ucuz flüt alıp sırf flüdün kalitesizliği nedeniyle vazgeçen pek çok kişi olduğuna eminim. İyi ki vazgeçmemişim ve iyi ki Yamaha ile tanışma fırsatı bulmuşum.

Selamlar...
IP
snmtnr
Flütçü
Flütçü
Simge

Gönderilenler: 99
Alıntı snmtnr Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 28.09.07 Saat 02:33
Öncelikle bu bilgiler için çok teşekkürler..Sanırım bir sene sonra kadar yamaha alabilirim şuan için conductor ile idare edeceğim.Henüz başlayamadım derslere 10 gün sonra başlıyorum.Zoru başarmak bu olsa gerek..Çin yapımı bir flütten iyi ses çıkarmak..
İmkansız yoktur!!!
IP
eby2001
Flütçü
Flütçü
Simge

Gönderilenler: 182
Alıntı eby2001 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 28.09.07 Saat 18:26
böyle söylemeyin yaaa. Benim flütüm "Locto" ve ben çok seviyorum (belki ilk olduğu için Big%20smile ) Evet arkadaşlar herzaman kaliteyi tercih edin. "Yamaha" nın kalitesi kesinlikle tartışılmaz. Ama yinede ucuz flütler arasında "Locto" iyidir. Bir gün bende yamaha alıcam. LOL
Müzik bir yaşam tarzıdır. Erhan Başar YILDIRIM
IP
Loustad
Flütçü
Flütçü
Simge

Gönderilenler: 4
Alıntı Loustad Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 24.10.07 Saat 15:05

Ben maddi durumumdan dolayı locto 211s aldım ses cıkarmak zor gıbi hatta bazen sınırlendıgımde oluyo ama madem buna paramız yetti ugrasıp calıcaz.Maddi durumu olanlar baslangıc dıye ucuz flut almayın calmaya kararlıysanız ıyı bısey alın.saygılar

My Way
IP
pessimist_angel
Flütçü
Flütçü

Gönderilenler: 2
Alıntı pessimist_angel Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 06.03.08 Saat 21:10
ben yaklaşık 1 yıl önce bir locto 8001 sahibi oldum ve onunla özellikle 1.oktavda aramız çok iyi:)  1. oktav do ve re de ne kadar rahatsam 2. oktavlarında aynı derecede zorlanıyorum. çok kısa bir süre yamaha 411 ile çaldım. benim gibi bir acemi için inanılmaz bir deneyimdi:) uçuyorum zannettim:) yaşadığım en keyifli flüt anlarıydı onlar:) tabii ki tamahanın kalitesini tartışmak bile komik. ama bence öncelikli olarak acemiliğimizi locto gibi flütlerde çıkarmak gerekiyor. çünkü zaten yamaha nın seslerini açılması biel başlı başına ustalık isteyen birşey..
IP
töpük
Flütçü
Flütçü
Simge

Gönderilenler: 1
Alıntı töpük Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 22.03.09 Saat 17:26

Merhaba, benim de ilk flütüm Conductor marka ve bir Yamahayla arasındaki fark hemen görülebiliyor. Modelini tam olarak bilemiyorum (çünkü burada etiketlerinin üzerinde kanji yazılı ve Japoncam o kadar iyi değil açıkçası) ama göz koyduğum bir flüt var. Birkaç defa çalma şansım oldu. Para biriktiriyorum. İlk flütüm olduğu için Conductor'ümü seviyordum tabii ki ama bu alete aşık olmamak mümkün değil. Keşke birraz daha fazla burs verseler... =(

Birinci oktab do ve re sosrunu benim flütümde de var. ayarları yapıldığında sesler biraz temizleniyor ama onbeş dakika sonra yine bozuluyor. Yapacak birşey yok. Ve bu flüt gerçekten inanılmaz... Yamaha'mı almak istiyorum ama babam beklememi öneriyor. Ve açıkçası Yamaha'dan daha iyi bir marka var mı bilmiyorum. Araştırıyorum ama biraz zor tabii ki çünkü iyi ve kötü enstruman kişiden kişiye değişebilir. Göreceli bir kavram sonuçta. Herkesin müzik zevki farklı. Ama ben önerilerinizi, fikirlerinizi duymak isterim.

Şimdiden teşekkürler.

(Not: Biliyorum çok uzun. Kusura bakmayın biraz fazla konuşurum. Kontrol etmeye çabalıyorum =) )
IP
Lale
Kuzey Yıldızı
Kuzey Yıldızı
Simge
Alice in Wonderland

Gönderilenler: 2457
Alıntı Lale Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 22.03.09 Saat 19:38

Yazmanda bir sakınca yokki niye not düştün: )? İstediğin kadar yaz, kusura bakılacak hiç bir şey yok.

Yamaha' dan daha iyi flütler var tabii ki. Yamaha iyi bir marka.  Model kategorilerine göre farklılıkları olan bir marka. Aslında her markada bu kategoriler mevcut. Yamaha biraz daha sanırım seçenek sunuyor. Bir kategoride 10 flüt varsa o 10 flüt arasındaki farklılıklar çok küçük. Yamaha2 nın kendi sitesinde gidip inceleyebilirsin.

Diğer iyi markalar da Sankyo, Muramatsu, Miyazawa... Hatta bir üyemiz hepsinin olduğu bir ileti düzenlemişti.. Onu sana bulmaya çalışayım.
IP
Salih
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi
Simge
Atölye Müdürü

Gönderilenler: 2335
Alıntı Salih Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 22.03.09 Saat 21:37
Bağlantıları Yalnızca Üyelerimiz Görebilir Lütfen Üye Olun Ya Da Üyelik Bilgilerinizle Giriş Yapın
Aradığınız bu ileti olmasın? :)
IP
Lale
Kuzey Yıldızı
Kuzey Yıldızı
Simge
Alice in Wonderland

Gönderilenler: 2457
Alıntı Lale Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 22.03.09 Saat 22:08
Evet  tam olarak buydu teşekkürler Salih: )
IP
sanem_eda
Flütçü
Flütçü
Simge

Gönderilenler: 138
Alıntı sanem_eda Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 11.06.09 Saat 17:07
locto211 için ne diyosunuz ?? onu düşünüyodum ama keylan müzikevi ndeki görevli bunu hiç önermediklerini bunun içinde satmadıklarını söyledi. :s. fikir alabilir miyim
IP
Sayfa   2 Sonraki >>
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Reklamlar