Parolamı Unuttum
Lütfen mesajlarımızı yazarken yazım kurallarına uymaya ve Türkçemizi düzgün kullanmaya özen gösterelim.
Soru-Cevap
 Türkiye'nin Flüt Sitesi Flütçü.Net - Forum » Flüt » Soru-Cevap
Mesaj icon Konu: Perde Seçimi Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
Chigyy
Flütçü
Flütçü
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 5
Alıntı Chigyy Cevaplabullet Konu: Perde Seçimi
    Gönderim Zamanı: 20.11.16 Saat 10:31
Herkese merhabalar,

Uzun zamandır flüt çalmayı öğrenmek istiyordum ve nihayet geçtiğimiz günlerde Keylan müzikten Trevor James - Vivace modelini aldım. Forumda açılan başlıklar, fiyat/performans olarak bu modeli almama vesile oldu. Fakat hazırlıksız yakalandığım bir soruyla karşılaştım: "Kapalı perde mi açık perde mi?"

Keylan müzikte başlangıç için kapalı perdenin daha uygun olduğunu söylediler. Şu an için kapalı perde olan modeli tercih ettim ama ürünü kullanmadığım takdirde açık perde ile fiyat farkı olmaksızın değiştirebileceğimi söylediler. O yüzden şu an flüt bana bakıyor, ben flüte bakıyorum :)

Forum içerisinde yaptığım araştırmalarda şu tarz yorumlar buldum:

Timoteus:
Kesinlikle alabiliyorsan delikli al.. Başlangıçta farketmeyecek belki ama ilerde farkedecek..  300 serisi alırsan gümüş kaplama değil ama sterlin gümüş ağızlığa sahip olacaksın.. hem hijyen hem ses hem aşınma açısından avantajlı.. delikli flüt olayı, tamamen alışkanlık meselesi.. Aslında parmaklarını tam doğru basmayı öğretiyor... Biraz zaman alıyor. Hala 1 .oktav do ya basarken problem yaşıyorum..  Delikliler problem oluşturursa silikon tıpaları var. yamaha 271 de var bildiğim kadarıyla.. 3000 liraya rahatlıkla 371 falan temin edebilrsin almanyadan..
sevgiler..

Sarpay:
Su an Miyazawa flut ile caliyorum ve mi mekanik yok ve ihtiyac duymadim simdilik. Acik perde kapali perde tamamen tercihinize bagli, tipalar ile kapali gibi calabiliyorsunuz ve parmak pozisyonu acisindan delikli size uygun olmasi gereken parmak pozisyonunu ogretecektir. Ton acisindan da tabi farkliliklar var ama baslangicta bunlari farketmeniz pek kolay degil. 

Yeni bir enstrüman öğreneceğim için işin kolayına kaçmak yerine bu işi en başından, en doğru şekilde yapmak istiyorum. Bu yüzden görüşleriniz, tecrübeleriniz benim için değerli. Mesela delikli perde alsam, başlangıçta bahsedilen silikon tıpaları taksam kapalı perde gibi olur mu, sesi etkiler mi etkilemez mi bunları bilmiyorum.

Herkese keyifli Pazarlar :)
IP
fadosolrelamisi
Flütçü
Flütçü
Simge

Gönderilenler: 69
Alıntı fadosolrelamisi Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20.11.16 Saat 18:59
Merhaba;

Öncelikle güzel günlerde kullanmanızı dileriz, iyi bir tercih yapmışsınız. 

İlk aşamada Kapalı Perde flütler kullanmak işleri biraz daha kolaylaştıyor. çalıştaki akıcılık ve tam/net sesler elde edebilmek adına kapalı perde yani flütün standart hali bir avantajdır.

Ancak Açık Perde öyle sanıldığı gibi alışması zor bir farklılık değil. Zaten flütte 5 perde açık ve bir miktar tecrübeden sonra akıcı şekilde çalınabildiğini siz de görebilirsiniz.

Açık Perde flütler üzerinde silikon pedler ile geliyor; ve bu pedler üzerindeyken kapalı perde bir flütten hiçbir farkı yok. Takarsanız kapalı perde; çıkarırsanız açık perde olarak kullanabilirsiniz. 

Dileriz gönlünüzce olur her şey, güzel günlerde kullanmanız dileğiyle...
Türkiye'nin Flüt Mağazası
Tüm Flütler Peşin Fiyatına 9 TAKSİT ile burada! Üstelik kargo da BEDAVA!
https://www.yanflut.com
IP
Salih
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi
Simge
Atölye Müdürü

Gönderilenler: 2333
Alıntı Salih Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 21.11.16 Saat 09:12
Günaydın,
Kapalı perde iyidir, uğraştırmaz. Çoğumuz çok profesyonel flütistler değiliz ve olmak için de biraz geç kalmışız :)
Eğer hedefiniz çok yukarılardaysa açık perde alın derim. Ancak hobi olarak devam ettirecekseniz çok önemi yok sanırım. Bizim anlayabileceğimiz bir ton farkı değil anladığım kadarıyla.
Öğrenme aşamasında o kadar çok şeye dikkat etmeniz gerekecek ki bir de parmaklarınızın delikleri tam kapayıp kapamadığına odaklanmak zorunda kalmayın.
Basit düşünün, aldığınız flütle devam edin :)
IP
furiousboy11
Flütçü
Flütçü
Simge

Gönderilenler: 13
Alıntı furiousboy11 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 09.01.17 Saat 17:35
Birisi perde olayını anlatabilir mi lütfen?
Mutluysan, bir şeyleri doğru yaptığın içindir.
IP
Salih
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi
Simge
Atölye Müdürü

Gönderilenler: 2333
Alıntı Salih Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 11.01.17 Saat 07:40
Flütün tuşları üzerindeki deliklerden bahsediyoruz. Açık perde delikli, kapalı perde deliksiz. Yukarıda bununla ilgili açıklamaları okuyabilirsin :)
IP
furiousboy11
Flütçü
Flütçü
Simge

Gönderilenler: 13
Alıntı furiousboy11 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 11.01.17 Saat 09:36
Bunu biliyorum da kafamı karıştıran açık ve kapalı perdenin farkı açık kullanmayı düşünüyorum ama pahqlı ve kapalıyı açığa çevirme gibi bir olanak var mı veya toplama flüt XD çok eğlenceli olurdu toplamaflüt
Mutluysan, bir şeyleri doğru yaptığın içindir.
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Reklamlar

Türkiye'nin Flüt Sitesi - flütçü.net © 2007-2017