Parolamı Unuttum
Lütfen mesajlarımızı yazarken yazım kurallarına uymaya ve Türkçemizi düzgün kullanmaya özen gösterelim.
Flüt Eğitimi
 Türkiye'nin Flüt Sitesi Flütçü.Net - Forum » Flüt » Flüt Eğitimi
Mesaj icon Konu: yan=transverse veya side-blown Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
ilhan8
Flütçü
Flütçü

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 1
Alıntı ilhan8 Cevaplabullet Konu: yan=transverse veya side-blown
    Gönderim Zamanı: 12.10.12 Saat 17:23
flüt dediğinizde çoğu kişinin aklına blok flüt gelir.
ben 49 yaşındayım. lisedeyken yurt dışına giden bir ahbabımıza flüt sipariş etmiştik, bize blok flüt getirdi.
yani türkiyede yaşıyorsanız yan sözcüğünü kullanmadığınızda anlamayan çok oluyor.
bir arkadaş yan sözcüğü dünyanın hiç bir yerinde yok demiş. bu yanlış.
ingilizcede flütü, blok flüt ve diğer bazı etnik flüt çeşitlerinden ayırmak için transverse flute ve side-blown flute terimleri sıklıkla kullanılmaktadır.
transverse ve side-blown için türkçede "yan" sözcüğü uygun görülmüştür.
ben bunun acısını ta lisede çektim. o zamanlar türkiyede ucuz flüt çeşitleri yoktu. ve yurt dışından gelince daha ucuz oluyordu.
yurt dışına giden ahbabımıza siparişi "yan flüt" olarak verseydik, flüte lisede başlamış olacaktım.
IP
morend0
Flütçü
Flütçü
Simge

Gönderilenler: 73
Alıntı morend0 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 12.10.12 Saat 17:51
flütü ayırt etmek amacıyla BILMEYEN insanlar şekilleri ve biçimleriyle örnekler vermiştir hep. Yan flüt kelimesi zaten benim bildiğim yabancılardan geçti dilimize. Yabancıların ingilizce yan flüt demesi flütün o kelimeyle tabir edildiği anlamına gelmez :) onlarda bu adı asimile edip kullanabilir. Doğrusu flüttür tarihçesine bakın , geçmişten günümüze gelen flütleri inceleyin.
IP
runaway76
Flütçü
Flütçü
Simge

Gönderilenler: 162
Alıntı runaway76 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 13.10.12 Saat 11:39
İşin aslını bilmiyorum ama dikkatimi çeken bir noktayı paylaşmak isterim. Ülkemizin hatırı sayılır orkestralarının sitelerine girin, orkestra üyeleri kısmına bakın veya konservatuarların müzik bölümlerine bakın, hepsinde "flüt" olarak anılıyor. Akademisyenlerin veya orkestra profosyenellerinin bir bildiği vardır diye düşünüyorum.
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Reklamlar

Türkiye'nin Flüt Sitesi - flütçü.net © 2007-2017