Parolamı Unuttum
Lütfen mesajlarımızı yazarken yazım kurallarına uymaya ve Türkçemizi düzgün kullanmaya özen gösterelim.
Flüt Eğitimi
 Türkiye'nin Flüt Sitesi Flütçü.Net - Forum » Flüt » Flüt Eğitimi
Mesaj icon Konu: İlk Flütünüzü Almadan Önce Mutlaka Okuyun Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Sayfa   6 Sonraki >>
Yazar Mesaj
Volkan
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi
Simge
Site Doktoru

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 2732
Alıntı Volkan Cevaplabullet Konu: İlk Flütünüzü Almadan Önce Mutlaka Okuyun
    Gönderim Zamanı: 31.10.09 Saat 00:39
Flüt çalmaya heveslenenlerin genellikle ilk ve en önemli sorusu "hangi flütü almalıyım" oluyor. Sitemizde de sık sık bu konuda sorular soruluyor. Biz de elimizden geldiğince tecrübelerimiz ölçüsünde fikir vermeye çalışıyoruz. İşte bu başlık altında bu konuya derli  toplu yer ayırmak ve ana sayfamıza bunun için bir kısayol koymak istiyorum. 

Başlangıcı yaptım, devamı gelecektir elbet.
IP
köhler
Flütçü
Flütçü
Simge

Gönderilenler: 248
Alıntı köhler Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 31.10.09 Saat 03:03
İlk flüt alacaklara çeşitli tavsiyeler...

1- Flüt eğer seri üretim (çin,endonezya,malezya vs)flütü ise her hangi bir şekilde performans beklemeyin.Hatta imkanınız varsa almayın.

2-Bakımının yapılmış olması çok önemli. Eğer yapılmamışsa kullanmadan önce mutlaka bakım yaptırılması ve tuşenin yağlanması önemlidir.

3-Perde ayarının kontrol edilmesi gerekir.Bazen tuşlar hassas ayar yapılamadığı için sesler tam çıkmıyor.

4-(2.el)Kullanılmış flüt alırsanız daha titiz davranmalısınız.Flüt iyi temizlenmiş mi?,mantarları değiştirilmiş mi? gibi soruları satıcıya yöneltin. Mantarlar Flütün en önemli parçalarındandır.

5-En büyük problemlerden biri ise foot joint denilen flütün son parçasının boşluk kalmayacak şekilde tam oturup oturmadığını yada oynama yapmadığını kontrol etmek.

6-Flüt ilk kez alınacak ve hakkında çok şey bilinmiyorsa kesinlikle bir uzman yardımı ile alınacak bir enstrumandır.Çünkü bir ticarethane sizin cebinizdeki paraya gözünü diker dikkatli olunması gerekir. Genellikle satıcıların sözünü dinlemeyin derim.

benden şimdilik aklıma geldiğince bukadar. Devamını arkadaşlardan bekliyorum.
...
IP
Salih
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi
Simge
Atölye Müdürü

Gönderilenler: 2328
Alıntı Salih Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 01.11.09 Saat 00:31

Burada da Pearl River marka ile ilgili olumlu görüşleri okuyabilirsiniz:

Bağlantıları Yalnızca Üyelerimiz Görebilir Lütfen Üye Olun Ya Da Üyelik Bilgilerinizle Giriş Yapın

Bağlantıları Yalnızca Üyelerimiz Görebilir Lütfen Üye Olun Ya Da Üyelik Bilgilerinizle Giriş Yapın

Düzenleyen Salih - 01.11.09 Saat 11:35
IP
nefesliuzmanı
Flütçü
Flütçü
Simge

Gönderilenler: 8
Alıntı nefesliuzmanı Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 08.12.09 Saat 12:18
merhaba,, flüt e başlayı düşünen arkadaşlar a tavsiyem:
Araştırma yaparken kafaları karışacaktır...Bol ca yapsınlar fakat bir onarımcıya mutlaka danışsınlar...onların ilk flütleri olacak fakat onarımcının elinden binlerce flüt geçiyor..tüm markaları ve kalitelerini bilirler..tek adres olarak.... minemuzik.com  verebilirim...bi danışmakta fayda var...ücretsizdir...Smile
uzman görüşü
IP
Camellia
Flütçü
Flütçü
Simge

Gönderilenler: 105
Alıntı Camellia Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20.12.09 Saat 22:26
Benim flütümün parçaları Japonyada yapılmış montajı Endonezyada( hatırladığım kadarıla byle ama japonyada parçalarının yapıldığnı biliyorum kutusu yanımda olmadığı için bakamıyorum da ).Flütüm Yamaha yfl211 sanırım Endonezyada işçilik ucuz olduğu için montajı oraya yaptırmışlar ki ben flütü çok uygunbir fiyata aldım.Taksim ve Kadıköyde gezmediğim dükkan kalmadı.Çok araştırdım.Taksimde bir amca baya yardımcı oldu hatta (: aldığım ortalama fiyat 674'tü bir yerde 694 bile dediler.Ben 510 euroya aldım sanırım endonezyada işçilik ucuz diye böyle bir fiyata aldım yardımcı olursanız sevinirim 

Düzenleyen Camellia - 21.12.09 Saat 09:44
♪♫ | Ruh'un Gemisi | ♫♪
IP
TrevorJames
Flütçü
Flütçü
Simge

Gönderilenler: 196
Alıntı TrevorJames Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20.12.09 Saat 23:35
Yamahada fiyat çok değişken herkes tutturduğuna satıyor, bu konuda uzman değilim ama flüt alma sürecinde bilenlerden ordan burdan birşeyler şekilleniyor kafada...Aldığın flüt sonuç olarak yamaha ben yamaha tercih etmedim, aldığım flüt nerdeyse seninkiyle aynı fiyat ama anlayan anlamayan herkesin yamaha demesi sinir etti sebep bu ve çok memnunum flütümden.. üflemene bak çok takılma nerede üretildiğine çünkü bu muhabbetin sonu yok :) kolay gelsin...
"Izdırabın sonu kemal, Tahammülün sonu Cemaldir"
IP
icemanentel
Flütçü
Flütçü
Simge

Gönderilenler: 157
Alıntı icemanentel Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 28.12.09 Saat 09:32
netten aldığınız flüte güvenebilirsiniz; ama almadan önce denemek şartıyla ...flütlerin netteki fotoğraflarına kanmamanızı öneririm..ben tanıdığınız kişiler aracılığıyla flüt satın almanızı tavsiye ederim.bende bir kaç ay öncesine kadar 2. el yamaha 211 vardı; ama sattım....:)yakın çevremden bulabilirsem size yardımcı olabilirim.
flütücü
IP
dilanalp
Flütçü
Flütçü
Simge

Gönderilenler: 1
Alıntı dilanalp Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 29.12.09 Saat 22:31

delikli flüt hakkında ne düşünüyorsunuz daha profsyoneller kullanıyomuş??

Düzenleyen Salih - 13.12.10 Saat 12:21
IP
Lale
Kuzey Yıldızı
Kuzey Yıldızı
Simge
Alice in Wonderland

Gönderilenler: 2470
Alıntı Lale Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 30.12.09 Saat 18:26
Bu gün bir arkadaşım Trevor James'in yan ürünü olan bir flüt  aldı 570 liraya. Ben çaldım ve sesinden, tonundan, tuşesinden  çok hoşlandım. İyi bir öğrenci flütü.  Delikli flütler ise evet çalması zevkli, değişik bir keyif o. Her zaman söylenen bir şeydir: Tonu, sesin rezonansını parmak uçlarınızda hissetmek hoş bir duygu. Çalmak zor değil.  Sadece 5 güdere delikli. Zaten delikli flüt  ile öğrenmeye başlarsanız hiç problem olmuyor. PArmaklarınız ona göre oturmaya odaklanıyor. Epey ilerledikten sonra delikli flüte geçmeye karar verirseniz biraz sabırla o da hallolur.

Yalnız şu var orta ve üst modellerde delikler mevcut. Basit flütlerde, sıradan markalarda delik aramak gereksiz olur.  
IP
Lale
Kuzey Yıldızı
Kuzey Yıldızı
Simge
Alice in Wonderland

Gönderilenler: 2470
Alıntı Lale Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 30.12.09 Saat 18:29
Bu arada yanınızda bir bilen olmasa bil gerçek bir nefesli sazlar firmasından bir nefesli çalfı aldığınızda öğretmenim beğenmezse geri vereceğim dediğinizde bunu kabul ederler çünkü sattıkları çalgının gerçek değerini size söylerler. Bu budur derler gidip de Helena Mia için altın ,gümüş sıfatını yakıştırmazlar : ))

Bilen biri olması elbette iyi ama yoksa sizinle gelecek kimse çalgınızı doğru yerden almalısınız. Tabii öğretmeniniz de bu işten anlamalı. Kapris yapıp beğenmedim dememeli. Ya da olmadık bir marka için hımm  iyiymiş de dememeli  : )

Çalgınızı doğru yerden alın bu yeterli : )
IP
Sayfa   6 Sonraki >>
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Reklamlar