Parolamı Unuttum
Lütfen mesajlarımızı yazarken yazım kurallarına uymaya ve Türkçemizi düzgün kullanmaya özen gösterelim.
Yabancı Flütçüler
 Türkiye'nin Flüt Sitesi Flütçü.Net - Forum » Flüt » Ünlü Flüt Sanatçıları » Yabancı Flütçüler
Mesaj icon Konu: Sir James Galway Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Sayfa   4 Sonraki >>
Yazar Mesaj
magic_flute_16
Flütçü
Flütçü
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 153
Alıntı magic_flute_16 Cevaplabullet Konu: Sir James Galway
    Gönderim Zamanı: 25.08.09 Saat 18:31

Klasik flüt repertuarının üst düzey bir yorumcusu olarak tanınmasının yanında farklı duygulara hitap eden çekimiyle tüm müzikal sınırların ötesine geçen mükemmel bir sahne insanı olan Sir James Galway, televizyonda en çok yer alan ve en fazla albüm çıkartan klasik müzik sanatçılarından birisidir. Sir Galway, flütteki ustalığı, sınırsız tutkusu ve vizyonuyla bütünleşen bir efsane, bir modern müzik ustasıdır. Birçok yerde verdiği konserleriyle, 30 milyondan fazla satan albümleri ve dünyanın çeşitli televizyonları nda birçok program yapan Sir James, kendisini milyonlarca kişiye sevdirmiştir.Belfast’da doğan Sir James, Herbert Von Karajan’ın yönetiminde Berlin Filarmoni Orkestrası’nda solist flüt sanatçısı pozisyonunu üstlenmeden önce Sadler’s Wells’te ve Kraliyet Covent Garden operasında, BBC, Kraliyet Filarmoni ve Londra Senfoni gibi orkestralarda görev almıştır. Eğitimini Londra ve Paris’te tamamlamıştır.Solo kariyerine başladığı 1975 yılından beri de, dünyanın lider orkestraları ve şefleriyle birlikte her daim sahne almış, oda müziği etkinliklerine ve popüler müzik konserlerine katılmış, dersler vermiştir. Galway, Bach, Vivaldi ve Mozart’ın klasik müzik repertuarları nı ve unutulmaz eserlerini kendisine özgü, harikulade bir tarzla yorumlamıştır. Konser programlarında kendi bestelerinin yanı sıra, Armam, Bolcom, Corigliano, Heath ve Lieberman gibi bestecilerin kendisi için bestelediği yeni flüt eserlerine ve diğer çağdaş eserlere de yer vermektedir. Bazen batonu eline alıp orkestra yöneten Sir James Galway, içinde bulunduğumuz konser sezonuna Asya’da başlamıştır. Japonya’da Osaka Filarmoni ve Çin’de de Ulusal Çin orkestrası ile sahneye çıkan sanatçı, tanınmış flüt sanatçısı Lady Jeanne Galway ve piyanist Phillip Moll ile birlikte Kobe, Tokyo, Pekin, Şangay, Hong Kong, Bangkok ve Tayvan gibi şehirlerde resitaller vermiştir.Sir James, bugüne dek aralarında Kraliçe II. Elizabeth, Papa II. John Paul’un da yer aldığı liderlere, Clinton, George W. Bush, George Bush Sr., Mary Mc Aleese gibi Başkanlara, Prens Charles, Kraliyet Prensesi, Japon İmparatoriçesi, Norveç Kraliçesi, Prenses Diana, Wessex Dükü ve Düşesi, Kent Dükü ve Düşesi gibi kraliyet ailesi üyelerine çeşitli konserler vermekle kalmamış, aralarında Stevie Wonder, Henry Mancini, John Denver, Elton John, the Chieftains, Ray Charles, Joni Mitchell, Jessye Norman, Cleo Laine ve Andrea Bocelli’nin de bulunduğu birçok tanınmış sanatçı ile birlikte aynı sahneyi paylaşmıştır.Berlin Duvarı’nda verdiği unutulmaz konserinde Pink Floyd ile birlikte çalmış, Norveç’deki Nobel Barış Ödülü konserinde sahne almış ve Buckingham Sarayı’nda Kraliçe II. Elizabeth’in ev sahipliğini yaptığı G7 zirvesinde de konser vermiştir. Yoğun programı arasında her yıl verdiği yüksek lisans dersleriyle geleceğin sanatçılarını da eğiterek, flüt için özel yeni besteler düzenlemiş ve çeşitli makaleler, kitaplar ve flüt ders kitapları yayınlamıştır. Sir James, boş vaktinin önemli bir kısmını SOS, FARA, Future Talent, Swiss Artistic Foundation (İsviçre Sanat Vakfı), Caron Keating Vakfı ve özel temsilcisi unvanına sahip olduğu UNICEF gibi hayır kurumlarını desteklemeye ayırmaktadır.

BMG Sony Classics’den yayınladığı 60’dan fazla albümü ve Deutsche Grammophon’dan çıkan yeni albümleri ve ‘Yüzüklerin Efendisi-Kralı n Dönüşü’ filminin müziklerini seslendirirken sergilediği yeteneği, müzikal açıdan ne kadar üst düzeyde bir ustalığa sahip olduğunu kanıtlamaktadı r.

Musical America tarafından 1997′de Yılın Müzisyeni seçilen Galway, Billboard ve Cash Box dergilerince Yılın Albümü ödülüne ve Mozart Konçertoları albümü de Grand Prix du Disque ödülüne layık görülmüştür. 60. doğumgünü, 1999’daki Altmış Yıl etkinliğiyle kutlanmış ve bu etkinlik çerçevesinde de RCA Victor Red Seal, sanatçının eski eserlerinden oluşan 15 albümlük bir çalışmayı yayınlamıştır.

Majesteleri İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth, ilki 1979’da İngiliz İmparatorluğu Kararnamesi ile ikincisi de müzik için verdiği hizmetler doğrultusunda 2001’de layık görüldüğü Şövalyelik unvanıyla kendisini iki kere onurlandırmıştır. 2004 yılında ise Sir James’e Grammy’nin 8. Klasik Müziğe Selam Olsun etkinliğinde Recording Academy tarafından Başkanın Liyakat Ödül’ü verilmiştir. 2005 yılında Londra’daki Royal Albert Hall’da düzenlenen Klasik İngiliz Müziği Ödülleri töreninde de zamanımızın en iyi Klasik Müzik Sanatçıları’ndan biri olarak 30 yılını verdiği “Klasik Müziğe Olağanüstü Katkı” ödülüne layık görülmüştür.

IP
bisgen
Flütçü
Flütçü
Simge

Gönderilenler: 142
Alıntı bisgen Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 25.08.09 Saat 20:58
yazı için teşekkürler @magic_flute_16
sadece müzisyenler değil, flütünü bir kez dinleyen birisi şayet kalbiyle dinliyorsa büyüleniyor ve "çakılıp" kalıyor :)
merak ettim hayat hikâyesini... ancak eLLe tutuLur bir şey ( türkçe olarak ) buLamadım, yine de bakıyorum ama...
zira bu tür adamların hayat hikâyeLeri de pek enterasan oluyor; eğitici, öğretici ve örnek oLmak babında... Acaba dedim kendi kendime, nelerle karşıLaşacağım.
yaLnız iLgimi çekti, Bağlantıları Yalnızca Üyelerimiz Görebilir Lütfen Üye Olun Ya Da Üyelik Bilgilerinizle Giriş Yapın'da sözgelimi türkçe bir açıkLama buLamadım, şaşırmadım dersem yaLan oLur.
ben de şöyLe bir yoLa başvurdum :
Bağlantıları Yalnızca Üyelerimiz Görebilir Lütfen Üye Olun Ya Da Üyelik Bilgilerinizle Giriş Yapın
Ben diyorum ki biriLeri yazmaLı, hem de hemen...
şayet ingiLizce biLseydim mutLaka ekLerdim oraya. Dediğim gibi biLmesem de bu eksikLiğin gideriLmesi için eLimden geLeni yapacağım. Birden akLıma geLdi neden bu forum bu işi eLe aLmıyor ?

http://bisgen.blogspot.com.tr
IP
Lale
Kuzey Yıldızı
Kuzey Yıldızı
Simge
Alice in Wonderland

Gönderilenler: 2457
Alıntı Lale Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 26.08.09 Saat 00:46
Bişgen, ne kadar haklı bir sitemdir bu!! Tebrikler, aramızda İngilizcesi gayet iyi olan bazı müdürler (S) ve bazı doktorlar (V) var. Sanırım onlar  da sana hak evrecek ve hemen başlayacakalrdır güzel bir çeviriye: )

Bir zaman önce  Okul gazetesinde  james galway ve Bülent Evcil hakkındabir yazı hazırlanacaktı. Aradık taradık Evcil hakkında sayfalar dolusu şey bulduk ama Galway hakkında ancak bir paragraf... Ne acı değil mi?
IP
bisgen
Flütçü
Flütçü
Simge

Alıntı bisgen Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 26.08.09 Saat 01:10
maLumunuz, her yere oLduğu gibi Bağlantıları Yalnızca Üyelerimiz Görebilir Lütfen Üye Olun Ya Da Üyelik Bilgilerinizle Giriş Yapın'da da üyeLiğim/yazarLığım var. GerekLi çaLışmaLardan sonra ben de yükLeyebiLirim.
Veyahut bahsi geçen (bazı müdürler (S) ve bazı doktorlar (V)) :) müzik yoLcuLarı da kendi adLarına hesap açıp ( ücretsizdi en son ) gerekLi ekLemeLeri yaparLar.
Açıkçası ben bir Türkiye'Li müzisyen ve eğitimci oLaRak kendi diLimde bu biLginin oLmayışından utanç duydum...
bu utancı taşımak istemiyorum artık. Niye "Godot"yu bekLiyoruz ki!"
IP
Volkan
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi
Simge
Site Doktoru

Gönderilenler: 2724
Alıntı Volkan Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 26.08.09 Saat 10:51
Magic bu yazıyı nereden aldı bilmiyorum ama Galway'in resmi sitesindeki biyografisinden çevrilmiş ve derlenmiş gibi görünüyor.

Bağlantıları Yalnızca Üyelerimiz Görebilir Lütfen Üye Olun Ya Da Üyelik Bilgilerinizle Giriş Yapın

Benim de çok yararlandığım bir kaynak WikiPedia. Çevirmek ne kadar sürer diye şöyle bir baktım. Zaten İngilizce sayfada da pek bir bilgi yok. Sanki sadece "Annie's Song" çalmış gibi bahsetmişler. :) Oradakini çevirmek yerine Magic'in buraya yazdığını koysak çok daha anlamlı olur gibi geliyor bana. 

Düzenleyen Volkan - 26.08.09 Saat 21:51
IP
bisgen
Flütçü
Flütçü
Simge

Alıntı bisgen Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 26.08.09 Saat 12:21
bülent evciL'e bu durumLa iLgiLi bir mesaj yoLLadım. Umarım iLgiLenir... ama yoğun adamLar, zaman ayırabiLir mi biLmiyorum. Herhangi bir cevap geLirse burada payLaşırım.
iLginiz için teşekkür ederim.
IP
magic_flute_16
Flütçü
Flütçü
Simge

Alıntı magic_flute_16 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 26.08.09 Saat 12:26
Orjinalini yazan: Volkan

Magic bu yazıyı nereden aldı bilmiyorum ama Galway'in resmi sitesindeki biyografisinden çevrilmiş ve derlenmiş gibi görünüyor.

Benim de çok yararlandığım bir kaynak WikiPedia. Çevirmek ne kadar sürer diye şöyle bir baktım. Zaten İngilizce sayfada da pek bir bilgi yok. Sanki sadece "Annie's Song" çalmış gibi bahsetmişler. :) Oradakini çevirmek yerine Magic'in buraya yazdığını koysak çok daha anlamlı olur gibi geliyor bana. 

29 Kasım'da Sir James Galway'in İstanbul CRR Salonundaki vermiş olduğu konserden aldığım programdan desem ?? Smile
IP
Volkan
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi
Simge
Site Doktoru

Gönderilenler: 2724
Alıntı Volkan Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 26.08.09 Saat 12:35
E tamam işte Magic. Daha derli toplu bir biyografi mi yazacağız kendimiz. O yazıyı koyarız VikiPedi'ye... 
IP
magic_flute_16
Flütçü
Flütçü
Simge

Alıntı magic_flute_16 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 26.08.09 Saat 12:53

tamam .. Belki Bülent Hocada farklı birşey yazarsa onu da ekleriz

IP
bisgen
Flütçü